Higiena i dezynfekcja w gabinecie kosmetologicznym

cze 3, 2021

l

Anna Przetaczek

Dezynfekcja w salonie medycyny estetyczne

Pandemia COVID-19 na nowo zwróciła uwagę społeczeństwa na kwestie higieny w codziennym życiu. Już dzieci doskonale wiedzą, że należy myć ręce zawsze po powrocie do domu oraz po załatwieniu potrzeb fizjologicznych w łazience. To jednak nie wszystko. Korzystając z rozmaitych usług należy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się poważnymi chorobami.

Choroby, które biorą się z braku higieny

Wiele chorób bierze się z niedostatecznej higieny. Może się wydawać, że w XXI wieku, przy powszechnym dostępie do mydła i ciepłej wody, nie powinno się to zdarzać. A jednak lekarze wciąż spotykają się z takimi przypadkami. Niestety, wiele osób dorosłych oraz dzieci ma bardzo luźne podejście do kwestii higieny. Potwierdzają to lekarze oraz naukowcy, którzy badali zwyczaje społeczeństwa. Oby pandemia COVID-19 zmieniła obyczaje ludzi w tym obszarze. Codzienny prysznic oraz częste mycie rąk powinno być absolutną podstawą codziennej higieny, tak samo jak mycie zębów dwa razy dziennie.

Odpowiedzialność klienta

Wiele kobiet, a także coraz więcej mężczyzn korzysta z różnego typu salonów urody i miejsc, w których można zadbać o swój wizerunek. Jest wiele aspektów, na które klientki powinny zwrócić uwagę przed zapisaniem się na wizytę w takiej placówce. Kluczowe są oczywiście umiejętności osoby, która będzie wykonywała dany zabieg, chodzi oczywiście o fryzjerkę, kosmetyczkę lub manikiurzystkę albo kosmetologa, jeśli mowa o bardziej skomplikowanych zabiegach. Same umiejętności to jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest również higiena w salonie. Jak rozpoznać, czy można bezpiecznie oddać się w ręce personelu w danym obiekcie?

Obowiązki salonu

Każdy salon urody ma określone obowiązki związane z zachowaniem higieny. Czy jednak każdy salon przestrzega zasad? Niestety, nie. Dobitnie pokazują to kontrole sanepidu i innych instytucji. Dlatego też klienci same powinny zatroszczyć się o swoje zdrowie, zamiast być pewnym, że każdy salon jest za pan brat z tematyką dezynfekcji i sterylizacji. Niestety, pojawia się tutaj duże pole do nadużyć. Niektóre placówki szukają oszczędności właśnie w tym obszarze, kosztem zdrowia klientek. Trzeba jasno powiedzieć sobie, że przy niedostatecznej higienie przy wykonywaniu zabiegu, można zachorować na wiele chorób.

Bezpieczne narzędzia

Każdy zabieg upiększający wygląda inaczej, jednak mają one cechy wspólne. Zwykle kosmetyczka albo fryzjerka dotykają pewnymi narzędziami skóry twarzy, ciała lub głowy. Nie zawsze są to sprzęty jednorazowe. Bardzo często są to wielorazowe narzędzia, ponieważ inaczej wykonywanie tych usług byłoby absolutnie nieopłacalne. Jednak są żelazne zasady, które określają, co można dezynfekować, a co trzeba bezwzględnie poddać sterylizacji. Sam gabinet nie musi posiadać drogiego sprzętu. Można oddawać narzędzie do sterylizacji do innego punktu. Wystarczy tylko podpisać umowę. Dla wielu firm jest to rozwiązanie bardziej opłacalne pod względem finansowym. Trzeba jednak pozbyć się myśli, że można oszczędzać na higienie kosztem zdrowia ludzi. Higena i dezynfekcja to podstawa.

W salonie kosmetycznym i u fryzjera można zarazić się między innymi wirusem HIV oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C. Klientka może nie być świadoma tego, że doszło do zakażenia. Wcale nie musi pojawić się krew podczas zabiegu. Niektóre uszkodzenia skóry są zupełnie niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego też bardzo ważne jest, aby klientki odwiedzały tylko takie gabinety, w których personel uznaje higienę za najwyższy priorytet.

STUDIO AP przez cały okres swojej działalności (nie tylko w czasie pandemii) trzyma wysoki poziom higieny pracy. Utrzymywanie gabinetu w sterylnych warunkach ma dla Nas wysoki priorytet, jak i dbanie o Wasze zdrowie.

Zabiegi kosmetyczne Wieliczka, Karków

Zarezerwuj w BOOKSY